Okaliptus Yağı Ne İşe Yarar?
12 Temmuz 2024

Okaliptus Yağı Ne İşe Yarar?

Okaliptüs Yağı Ne İşe Yarar?

Okaliptüs yağı, aynı adı taşıyan ağaçtan elde edilir ve oldukça şifalı etkileri olan bir yağdır. İlaç şeklinde kullanımı da yaygındır, ancak bir doktora danışmadan kullanılmaması gerekir. Özellikle hamile ve emziren kadınların kullanımı sakıncalı olabilir. Ayrıca okaliptüs yağı kulağa veya göze damlatılmamalıdır. Başta öksürük, akciğer veremi, astım gibi hastalıklar olmak üzere, akne, saçkıran, ülser, safra kesesi, karaciğer sorunları gibi çeşitli rahatsızlıklara iyi gelen bu yağın ne işe yaradığını hep birlikte gözden geçirelim.

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Astım:

Astım hastalığı olan kişiler kriz anında birkaç damla okaliptüs yağı ile göğüslerine masaj yapabilirler. Bu yağı koklayarak ya da ortama yayarak teneffüs ederek rahatlayabilirler.

Bronşit ve Öksürük:

Bronşit ve öksürük hastalarında okaliptüs yağı teneffüs etme yoluyla ya da haricen kullanılabilir. Boğaz, sırt ve göğüs bölgeleri bu yağla ovalanabilir. Okaliptüs yağını yastığınıza damlatarak soluyabilirsiniz. Bu yağın kokusunu içinize çekmek bile hastalığın verdiği rahatsızlığı azaltır. Ayrıca nefes yollarında tıkanıklık sorunu yaşıyorsanız, burun çevresine bu yağı sürerek daha kolay nefes alabilirsiniz. Okaliptüs yağı aynı zamanda balgam söktürücü etkiye sahiptir.

Kan Akımının Artması İçin:

Damar genişleten etkisiyle okaliptüs yağı kan akımının artmasına yardımcı olur. Bu yağı masaj yaparak veya teneffüs ederek beyne giden kan akımını artırabilirsiniz.

Serinletici Etkisi:

Okaliptüs yağı serinletici etkisi ile bilinir. Sprey şişesine koyarak vücudunuza püskürttüğünüzde serinlediğinizi fark edeceksiniz.

Şeker Hastalığı:

Şeker hastası olan kişilerin damarlarında daralma sorunları ve kan akımında problemler olabilir. Uzmanlar, ılık bir duşun ardından okaliptüs yağını vücudunuza sürmenizi önerirler. Bu damarları açacağı için kan dolaşımını rahatlatır. Kan şekeri düşüklüğü sorunu olanlar birkaçı damla yağla ayak tabanlarına masaj yapabilir.

Dezenfektan Etkisi:

Okaliptüs yağının anti bakteriyel ve anti viral etkisi bulunduğu için dezenfektan olarak temizlikte kullanılabilir.

İshal ve Dizanteri:

Karın bölgesine 1-2 damla okaliptüs yağıyla masaj yapılması hem ishalin azalmasına hem de enfeksiyonla mücadelede yardımcı olur.

Kulak ve Göz İltihabı:

Kulak iltihabında okaliptüs yağı doğrudan kulağa damlatılmaz. Sadece kulağın etrafına bir damla kadar yağ sürerek iltihabın etkisini azaltabilirsiniz. Göz iltihabında ise okaliptüs yağını şakaklara masaj yaparak kullanmalısınız. Göze kesinlikle damlatmamalısınız.

Grip ve Ateş:

Okaliptüs yağı enfeksiyonla mücadelede oldukça etkilidir ve ateşin düşürülmesine yardımcı olur. Grip olduğunuzda ilaçlar faydalı olmadıysa, bu yağla eklem yerlerinize masaj yapabilirsiniz. Rahatsızlığın bulgularına göre karnınıza, ağrıyan eklemlerinize yağı sürebilirsiniz. Solunum yolundaki problemlerde ise yağı soluyarak kullanabilirsiniz.

Uykusuzluk:

Uykusuzluk çekenler, okaliptüs yağı ile uyku düzenini sağlayabilirler. Normal saatlerde uykuya yatmak için bu yağı kullanabilirsiniz. Zamansız uyumak gece uykularının en büyük düşmanıdır. Bu nedenle uygunsuz saatlerde uyumadan geceye hazırlık yapabilirsiniz.

Ekstra Kullanım Alanları:

  • Böbrek taşı olanlar
  • Bitlenme sorunu yaşayanlar
  • Nevrit ve nevralji sorunu olanlar
  • Kızamık geçirenler
  • Zona, sinüzit, verem gibi hastalıkları olanlar
  • Kas ağrısı çekenler
Okaliptüs yağı ile bu sorunlar azaltılabilir. Ancak bu yağın mutlaka haricen veya solunarak kullanılması gerekir. Kesinlikle ağızdan alınmamalıdır. Ağızdan kullanım mide yanması, ağrı, kaslarda zayıflama, baş dönmesi, kusma, bulantı gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Böyle etkilerde mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mazlum

12 Temmuz 2024 Cuma

Hamileyim ve okaliptüs yağını kullanmak istiyorum, bu konuda dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mazlum, hamilelikte okaliptüs yağı kullanımı konusunda dikkatli olman önemlidir. Öncelikle, yağı direkt olarak cildine uygulamaktan kaçınmalı ve daima bir taşıyıcı yağ ile seyreltmelisin. Ayrıca, okaliptüs yağını solumak da bazi durumlarda rahatsızlıkları tetikleyebilir, bu nedenle kullanımını sınırlı tutmalısın. Hamileliğin ilk 3 ayında esansiyel yağların kullanımından kaçınmak daha güvenli olabilir. Her zaman bir sağlık profesyoneline danışarak hareket etmen en doğrusu olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni