Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?
15 Mayıs 2024

Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptüs yağı nasıl kullanılır, okaliptüs yağı birçok farklı şekilde kullanılabilir. Okaliptüs ağacın yapraklarından elde edilen ve asıllar boyunca ve farklı kültürlerce sağlık sorunları için tedavi amacıyla kullanılan doğal ürünler arasında yer almaktadır. Okaliptüs yağı nasıl kullanılır sorusunu sorarken hangi amaç için kullanılacağı da önem taşımaktadır. Okaliptüs yağı kullanılırken, özellikle solunum yollarında ve cilt hastalıkları sorun yaşayan kişilerce kullanılmaktadır. Okaliptüs yağı tıp alanında birçok yerde kullanır. Şiddetli öksürük olaylarında öksürüğün giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Okaliptüs yağı harici ve dahili şekilde kullanımı gerçekleştirilir. Dahili olarak, bir su bardağı içerisine beş damla okaliptüs yağı damlatılır ve tüketilir. Özellikle suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü ılık suda okaliptüs yağı daha fazla etkili olmaktadır. Eğer içilmeyecek kadar acı bir tadı olursa bal ile karıştırılarak tüketimi gerçekleştirilebilir. Bunda sakınca yoktur. Harici ise aromaterapi özelliği ile masajlarda kullanımı çok fazla rahatlık ve fayda sağlamaktadır. Başka kullanım yolu ise buhar banyosu olarak da tüketilmesidir. Yani sıcak suyun içerisine okaliptüs yağı damlatılarak bir havlu yardımıyla solunması mümkündür. Harici olarak kullanılan okaliptüs yağı da sinüzit hastalığına karşı da son derece etkilidir.

Okaliptüs yağı nasıl kullanılır ve kullanım alanları nelerdir?

Okaliptüs yağının kullanımı ne kadar önemli olsa da kullanılacağı alanlarda önem taşımaktadır. Bilhassa sağlık sorunlarında önemli bir konumdadır. Okaliptüs yağının nasıl kullanılacağı ile ilgili dikkatli olmak gerekir. Doktor kontrolünde de kullanımı gerçekleştirilirse en sağlıklısı olacaktır. Kulaktan dolma bilgilerle kesinlikle hareket edilmemelidir.
  • Cilt problemlerinde okaliptüs yağının nasıl kullanılacağı ile alakalı, içerisinde bulunan antifungal ve antiseptik özelliğiyle birçok cilt hastalıkları ve tahrişlerine karşı kullanılmaktadır. Bu tür problemleri hafifletmek amacıyla da kullanılır. Haşerelerin ısırmalarına karşı kaşıntıları dindirir ve egzama dolayısı ile oluşan tahrişleri azaltır. Bunları yok etmek için okaliptüs yağını ile suyu karıştırarak o yere sürülür ve ağız içinde yara oluşmuşsa gargara şeklinde de kullanılabilir.
  • Solunum gibi ciddi rahatsızlıkları iyileştirmede okaliptüs yağı nasıl kullanılacağı önemlidir. Okaliptüs yağı solunum ve burun gibi tıkanıkları giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Bu yüzden burun deliklerine az miktarda okaliptüs yağı sürülüp etkisi kısa sürede gösterecektir. Kesinlikle fazla sürülmemelidir. Çünkü cildi tahriş edebilir. Eğer şiddetli bir öksürüğe karşı kullanılacaksa bir su ya da çay, ıhlamur yardımıyla da kullanılabilir. Fazla olmayacak şekilde birkaç damla ile şifa bulmak mümkündür. Sinüzit gibi ciddi sağlık sorunları varsa geniş bir tencereye birkaç damla damlatılır ve biraz bekledikten sonra 10-15 dakika kadar o çıkan buharı soluyarak kısa sürede sinüzitten kurtulmak mümkündür.
  • Yüksek ateş rahatsızlıklarında vücut sıcaklığını düşürmek için kullanılır.
  • Ağrılar oluştuğu zaman, kasların ağrılarını hafifletmek için okaliptüs yağı nasıl kullanılır sorusuna cevaben ile masaj uygulaması yapılarak bu tür sağlık problemlerinden kurtulmak mümkündür.

Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni