Okaliptus Yağı Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Okaliptus Yağı Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs Yağı Faydaları

Okaliptüs ağacı, Mersingiller familyasına ait olup genellikle bataklık kenarlarında bulunur. Anavatanı Avustralya olan bu ağacın, ülkemizde en çok Akdeniz kıyılarında yetiştiği bilinmektedir. Okaliptüs yağı, yüzyıllar boyunca çeşitli kültürlerde sağlık sorunları için kullanılan doğal bir üründür. Bu yağ, okaliptüs ağacının yapraklarından elde edilir ve eczacılık ile kozmetik başta olmak üzere birçok alanda kullanılır. Mentollü bir bitki olan okaliptüs, nefes açıcı ve iyileştirici özellikleri sayesinde pek çok faydaya sahiptir. Okaliptüs yağı, dahili ve harici olarak kullanılabilir; ancak kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Seyreltilmemiş okaliptüs yağı, cilde temas ettirilmemeli veya ağız yoluyla alınmamalıdır. Seyreltilmemiş hali tahriş edici ve zehirleyici olabilir. Ayrıca, emziren ve hamile kadınların okaliptüs yağı kullanmaları tavsiye edilmez.

Okaliptüs Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Tıkalı sinüsler, bronşit ve inatçı öksürükler için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Okaliptüs yağını kaynar suyun içerisine 5 damla damlatın ve başınıza havlu örterek 10 dakika buharı soluyun. Nefes açıcı ve balgam sökücü özelliği sayesinde öksürüğe iyi gelir.
 • Masaj yaparak cilde uygulandığında dolaşımı artırır ve dolaşım sistemine yardımcı olur. İlgili bölgeye sadece bir damla damlatın.
 • Hayvan tüyleri, toz akarları, polenler ve çeşitli besinlere alerjisi olan kişiler için faydalıdır.
 • Antiseptik ve mikrop kırıcı özelliği sayesinde cilt üzerindeki kesik, yanık, güneş yanıkları ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Saç derisine uygulandığında bakterileri yok eder ve kepek oluşumunu engeller. Aynı zamanda saçın hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Doğal zeytinyağı, okaliptüs yağı ve badem yağı karışımıyla saç maskesi hazırlanabilir.
 • Kas ve eklem spazmlarının neden olduğu rahatsızlıkların giderilmesinde faydalıdır. Okaliptüs yağı, ilgili bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır. Ancak, susam yağı, tatlı badem yağı veya zeytinyağı ile inceltilmesi gerekmektedir.
 • 1 litre suyun içerisine 15-20 damla okaliptüs yağı damlatılarak battaniye, halı, yastık ve perde gibi toz tutan eşyalara sprey olarak sıkıldığında toz akarlarını yok eder.
 • Doğal bir böcek ilacıdır. İçeriğinde okaliptüs yağı bulunan kremler, vücut yağları haşere, böcek ve sinekleri ciltten uzaklaştırır. Ayrıca kedi ve köpekler için pire kovucu özelliği de bulunur. Ancak insanlarda cilde doğrudan uygulanmamalıdır.
 • Bulunduğunuz ortamda okaliptüs yağı solunması, beyne kan akışını artırır.
 • Suyla karıştırılarak ağız içindeki yaralar için gargara olarak kullanılabilir.
 • 2 damla okaliptüs yağını karın bölgesine damlatın ve saat yönünün tersine ovalayın. Bu şekilde ishali azaltmaya yardımcı olur.
 • Serinletici etkisi sayesinde ateş düşürücü olarak kullanılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Okaliptus Suyu Okaliptüs Suyu Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Suyu Okaliptüs Suyu Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Okaliptus Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Okaliptus Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Fidanı Özellikleri

Okaliptus Fidanı Özellikleri