Okaliptus Yaprağı Okaliptüs Yaprağının Faydaları Nelerdir?
20 Temmuz 2024

Okaliptus Yaprağı Okaliptüs Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs Yaprağı

Okaliptüs yaprağı, ülkemizde yetiştirilen okaliptüs ağacı Mersingiller familyasından olup, yaprağı kullanılarak çeşitli ürünler elde edilir ve birçok amaçla faydalanılır. 600'den fazla çeşidi bulunan okaliptüs ağacının dört mevsim yapraklarının bulunduğu belirtilirken; bahar aylarında rengarenk çiçekler açtığı görülür. Okaliptüs ağacının yaprağının Eylül veya Ekim aylarında toplanması ve uygun koşullar altında kurutulması ile muhafaza edilir. Bu yapraklar, birçok hastalığın tedavisinde şifa etkisi göstererek bitkisel tedavi içerisinde kullanılır.

Okaliptüs ağaçları, bataklık bölgeleri kurutma amacıyla dikilerek yeşillendirme amacıyla yetiştirilmektedir. Okaliptüs ağacının geniş yaprakları bulunurken; çalı şeklinde tüllerden oluştuğu görülür. En uzun boylu ağaç çeşitleri içerisinde kabul edilirken; su ihtiyacının çok olduğu belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı kıyı kesimlerde ve sulak alanlarda yetiştiği açıklanmıştır.

Okaliptüs yaprağı, kozmetik alanında oldukça etkili olarak kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan Sineol maddesi sebebiyle şifa etkisini artırdığı belirtilirken; içerdiği uçucu yağ sayesinde tedavi amacıyla kullanılır. Alternatif tıp içerisinde birçok hastalığın giderilmesi için uygulanır.

Okaliptüs Yaprağının Faydaları Nelerdir?

  • Düzenli kullanılması halinde solunum yolları problemlerin giderilmesinde fayda sağladığı belirtilmektedir. Özellikle solunum yolları problemleri içerisinde balgam, kuru öksürük, nefes almada probleminin giderilmesinde son derece etkilidir.
  • Burun ve boğaz bölgesinde meydana gelen iltihaplanmaların kurutulması için kullanıldığı görülür.
  • Özellikle üreme organları hastalıklarında enfeksiyon ve iltihaplanma problemlerin giderilmesinde faydalıdır.
  • Ayrıca nefes darlığı, yüksek ateş, kabızlık, bronşit hastalığı, diyabet ve romatizmal hastalıkların tedavisinde etkilidir.
  • Okaliptüs yaprağının idrar söktürücü özelliği bulunduğu için idrar yollarının temizlenmesinde son derece etkilidir.
  • Ayrıca okaliptüs yaprağından elde edilen suyun kullanılması ile cildi temizleme özelliğinden faydalanırken; içerdiği özellikler sebebiyle cildin tahribatını giderdiği belirtilmektedir.
  • Yaprağının yaraları iyileştirme özelliği bulunduğu için kullanıldığı görülür.
  • Okaliptüs yaprağı kullanılarak vücudun daha dinç olması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi desteklenir.
  • Gerekli şekilde kullanılması halinde ağız kokusunu giderme özelliği bulunur.

Okaliptüs Yaprağının Kullanımı

Kozmetik alanında cilt maskeleri veya saç bakımı ürünlerinin içerisinde kullanıldığı belirtilirken; özellikle okaliptüs yaprağından elde edilen sabun kullanımının yaygın olduğu belirtilmektedir. Okaliptüs yaprağı kullanılarak çay yapılıp elde edilen suyunun losyon şeklinde vücudu temizlemek için kullanıldığı açıklanmaktadır. Ayrıca okaliptüs yaprağının lapa haline getirilerek kaynatılmasının ardından ezilmesiyle tahriş olan bölgeye krem şeklinde uygulanması bu bölgede inanılmaz etkiler yaratır. Okaliptüs yaprağının kaynatılarak suyunun elde edilmesinin sonrasında nefes yolu ile çekilmesi halinde üst solunum yollarında bulunan tıkanıklığı giderir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Okaliptus Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Okaliptus Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Okaliptus Yağı Neye İyi Gelir?

Okaliptus Yağı Neye İyi Gelir?

Okaliptüs Yağı Sinüzit İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs Yağı Sinüzit İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Kremi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Kremi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Şekerini Kullanım Şekli

Okaliptus Şekerini Kullanım Şekli